I vás trápí zánět močových cest? Dodržujte toto!

Častý problém žen – zánět močových cest. Věděli jste, že přibližně 15 % z celkového množství antibiotik, které ročně dojdou ve světě, se podává pacientům s infekcemi močových cest? Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy než muže. Poradíme vám, jak mu předcházet a co dělat, když se objeví jeho příznaky.

Proč vlastně zánět močových cest vzniká
I když často při problémech s močovými cestami říkáme, že jsme prochladli, nachlazení za něj může jen nepřímo. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je totiž bakterie.
Nejčastěji se jedná o bakterii Escherichia coli, která se nachází v tlustém střevě a v okolí konečníku. Pokud se nedostane do močových cest, je neškodná. Pokud se tam však dostane a neodplaví se proudem moči, postupuje dál, přemnoží se a vyvolá zánět.

Jak se projevuje
Při začínajícím zánětu močových cest pocítíte časté nucení na močení a bolest v podbřiší. Moče se tvoří méně a může být zbarven mírně do červena. Často se vyskytne i nepříjemné řezání a pálení při močení. Pokud se infekce šíří dál, můžete mít kromě počátečních příznaků zvýšenou teplotu, ke které se přidruží bolest křížů.

Domácí léčba nebo lékař
Jelikož se jedná o bakteriální infekci, domácí léčba není dostačující. Je třeba, abyste vyhledali lékaře, který vám předepíše antibiotika. Kromě nich byste měli dodržovat klid na lůžku a pít spoustu tekutin. K doplnění léčby se doporučuje pít čaj s obsahem brusinek, medvědice lékařské, kopřivy a heřmánku. Můžete sáhnout i po volně prodejných lécích. Vybírejte takové, které obsahují brusinky a D-manosu. Obě účinně působí proti bakteriím.

Důležitá je prevence

Pokud trpíte častými záněty močových cest, nezapomínejte na prevenci. Měli byste:
– dodržovat pitný režim (alespoň 2 litry tekutin denně),
– preventivně užívat přípravky s obsahem brusinek nebo pít urologický čaj,
– dbát na pravidelnou hygienu,
– vymočit se před a po sexu,
– po toaletě se utírat zepředu dozadu,
– po koupání se převléknout z mokrých plavek do suchých.

Discover

Sponsor

Latest

Jablka pozitivně ovlivňují imunitu. Jíme je však málo

Ovoce s tradicíVěděli jste, že jablka tvoří 70% celkové úrody slovenského ovoce? Zapsaných máme až 150 různých odrůd! Mezi ty nejoblíbenější patří...

Jak si najít partnera podle znamení zvěrokruhu. Kdo se k vám nejvíc hodí?

Jak najít partnera snů? Přes seznamku, v baru, v práci, díky společným přátelům či zálibám? Najít toho pravého je někdy jako hledat...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.

Koupelnové trendy: Vytvořte si domácí SPA, ve kterém vaše tělo rozkvete do nové krásy

Koupelna je místo, ze které si ve svém domově můžete vyčarovat příjemné domácí SPA. Stačí se inspirovat nejnovějšími interiérovými trendy, které hovoří...

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc...