U dítěte s dysortografií se potíže projevují tak, že má problémy s diktáty a pravopisem. I když mnohdy zvládne s přehledem vyslovit gramatickou poučku, nedokáže ji využít v praxi. Jak dítěti s takovou poruchou učení pomoct a na co se zaměřit?
Jaké jsou projevy dysortografie
Dysortografie u dětí bývá propojena s problémy pravopisem, čtením i psaním. Dítě často nedokáže dodržet správnou délku samohlásek. Rovněž má tendenci vynechávat interpunkční znaménka. Rovněž může vynechávat, nebo naopak přidávat určité slabiky. Mnohdy může jednotlivá slova psát dohromady a špatně rozlišovat začátky a konce vět.
Potíže mohou dále plynout z pomalého čtení nebo čtení, při kterém nedochází ke správnému pochopení textu. Objevit se může také pomalé tempo při psaní. Děti jsou rády, když nějaké slovo vůbec stihnout napsat, natož aby si zkontrolovaly a odůvodnily pravopis.
Jak dysortografii zvládnout
Dříve než se začne řešit dysortografie sama o sobě, je podstatné určit pravou příčinu těchto potíží. Jelikož to mnohdy laik rozpoznat nedokáže, přichází na řadu pomoc od specializovaného centra. Díky odhalení tohoto bodu je možné začít celou situaci správně řešit.
Pevné základy jsou důležité
Dítě má mnohdy potíže se něco naučit z toho důvodu, že se určí špatný vstupní bod učiva. Nemá souvislosti a může tápat. Následně se může objevovat zmatenost a dítě dělá zbytečné chyby. Čím víc na něj tlačíme, tím se dostává do horšího stavu. Přestává si věřit a může se považovat až za hloupého.
Na nás rodičích je, abychom dítěti včas dokázali zajistit potřebnou pomoc. Pamatujte na to, že pokud ratolest nemá pevné základy, jen těžko na nich může dále stavět. Proto se snažte dětem věnovat dostatek času, aby se cítily jistě a mohly se postupně zdokonalovat.
Více informací o poruchách učení najdete na www.basic.cz.