Letní prázdniny se nezadržitelně blíží. V tomto ohledu může některé rodiče napadnout, zda je vlastně na místě se v průběhu léta s dětmi učit, nebo zda jim spíše dopřát volno. K jaké variantě přistoupit a proč?
Každé dítě je jiné
Pamatujte na to, že neexistuje žádný univerzální návod na to, kdy a jak dlouho by se měly děti učit. Pokud bychom to měli zobecnit, je třeba rozlišovat to, jak učení vašim dětem jde. Pokud máte doma dítě, kterému učení nedělá větší potíže, je na místě mu v průběhu prázdnin dopřát odpočinek. Aby však neusnulo na vavřínech, můžete jej vést alespoň k pravidelné četbě. Díky tomu si k této aktivitě bude budovat pozitivní vztah a zároveň si přirozeně rozšiřovat slovní zásobu. Ke konci prázdnin si poté společně s ním můžete zopakovat pár základních dovedností z jednotlivých předmětů, ke kterým se začátkem školního roku vrátí.
Pokud máte doma dítě, které má nechuť k učení, je právě léto skvělou příležitostí k tomu některé věci dohnat. Neznamená to ale, že byste svou ratolest měli zavřít na celé dva měsíce doma a nutit jej k pravidelnému biflování. Spíše se snažte učení zařadit do každodenního programu v lehké a přiměřené formě. A především přispějte k tomu, aby dítě učení opravdu bavilo.
Vyzkoušejte učení hravou formou
Možná si pod pojmem učení se představíte několikahodinové učení zápisků nazpaměť. Možná se to vaše dítě opravdu naučí, odříká vám to a vy budete spokojeni. Jenže problém spočívá v tom, že to s největší pravděpodobností velmi brzy zapomene.
Mnohem efektivnější variantou je učení hrou. Snažte se danou látku provázat s běžným životem a vysvětlit dítěti jednotlivé náležitosti na praktických příkladech. Vyrazte do přírody či do zoo, kde můžete přirozeně obdivovat rostliny a zvířata. Nebo si s dítětem zahrajte na to, že jste v obchodě, půjčte mu peníze a nechte jej spočítat finance pro různé druhy nákupů. Možností existuje spousta, proto se nebojte popustit uzdu své fantazii.
Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.