Některá základní antibiotika jsou již nepoužitelná

Odolnost bakterií je globální hrozbou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) hovoří o odolnosti bakterií na antibiotika jako o globální hrozbě. Podle studie, kterou zveřejnil na začátku roku prestižní medicínský časopis Lancet, situace je mnohem horší, než vědci předpokládali.

Některé odhady říkají, že do roku 2050 by antobiotická rezistence mohla způsobit až 10 milionů úmrtí ročně.

„Kdybyste před dvaceti lety byli u zubaře, tak by vám při zánětu zubu předepsal penicilin. Dnes už samostatný penicilin často nepředepisují. Podává se v kombinaci s chemikálií, která se jmenuje inhibitor beta-laktamázy. Je to látka, která zabraňuje tomu, aby bakterie využívaly enzymy způsobující odolnost vůči antibiotikům,“ říká pro SME vědkyně NIKOL KADEŘÁBKOVÁ, která pracuje na zkoumání antimikrobiální rezistence na Texaské univerzitě v Austinu.

V rozhovoru se dočtete:
Proč antibiotika přestávají fungovat.
Což pro nás znamená rychlejší šíření antibiotické rezistence.
Kdy začaly vznikat bakterie odolné vůči antibiotikům.
Proč je obtížné vytvořit nové léky, které by byly účinné proti odolným bakteriím.
Jaký způsob na obnovení funkčnosti starých antibiotik navrhla laboratoř, ve které Kadeřábková pracuje.
Na které infekce už dnes antibiotika nezabírají.
Zda existuje nějaká prevence.
Prestižní medicínský časopis Lancet zveřejnil na začátku roku studii, podle které odolnost bakterií vůči antibiotikům v roce 2019 přímo zapříčinila 1,27 milionu úmrtí a byla spojena s dalšími 4,5 miliony úmrtími. Když jsme napsali o výsledcích tohoto výzkumu, někteří lidé se nám ozvali, že tomu nevěří. Našli se i tací, kteří tvrdili, že jsme v redakci zkomolili výsledky studie. Setkáváte se i vy s těmito názory?

Je to něco, s čím se setkáváme každý den. Slyšíme tyto názory od běžných lidí, ale také od některých vědců. S příchodem covidu a témat týkajících se vakcín a očkování se to ještě zhoršilo.

Změnil se pohled, jakým lidé nahlížejí na vědu. Mnohem méně věří informacím, které se publikují nejen v běžných médiích, ale také v odborných vědeckých časopisech. Je to velký problém a netroufám si odhadovat, jaký to bude mít dopad na společnost z dlouhodobého hlediska.

Někteří vědci tuto zprávu komentovali slovy, že antimikrobiální rezistence postupuje rychleji, než se předpokládalo v nejhorších scénářích. Co to pro nás znamená?

Znamená to, že v dnešní době jsou již některá základní antibiotika nepoužitelná.

Discover

Sponsor

Latest

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc...

Nehezké jizvy: Víte jak se jich zbavit?

Jizvy obvykle představují estetický problém. Někomu však dotváří drsnou image, jiným překážejí. Věděli jste, že na tomto místě nevyrůstají vlasy a taky...

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk.