Jizvy obvykle představují estetický problém. Někomu však dotváří drsnou image, jiným překážejí. Věděli jste, že na tomto místě nevyrůstají vlasy a taky tam nenajdeme ani mazové či potní žlázy? Ať už jste si je způsobili při pádu, nehodě nebo po chirurgickém zákroku, určitě se toužíte takového nechtěného suvenýru vzdát. Víte jak na to?
Odborníci rozlišují tyto jizvy:
hypertrofické
keloidní
atrofické
Hypertrofické jizvy
Můžeme je nalézt nad povrchem kůže a jsou vyvýšené, často dočervena zbarvené, hrubé a ztvrdlé. Vznikají brzy po poranění a spíše svědí a bolí. Po čase však zmizí nebo se alespoň zmírní.
Keloidní jizvy (přečnívají přes linie jizvy)
Tento druh jizev vzniká později, po poranění nebo jiném poškození kůže. I několik let po poranění. Může být zbarvená dočervena a často svědí nebo bolí. Jsou-li takové jizvy příliš rozsáhlé, mohou na okolní tkáň působit stahující. Nejčastěji se vyskytují na ramenou, hrudníku, bedrech, ušních boltcích a tvářích. Vznik keloidních jizev bývá také geneticky podmíněný. Podle odborníků, se vyskytují ve věku od 10 do 30 let.
Atrofické jizvy
Tyto jizvy mají tvar důlek a trychtýřovitý charakter. Obvykle se objevují po akné nebo planých neštovicích.
Jak se jich zbavit?
Existuje několik možností odstranění keloidních jizev. Od aplikace interferonů, možnosti využití kryoterapie (zmrazení, nejčastěji pomocí tekutého dusíku nebo oxidu uhličitého), léčby kortikosteroidy, léčby s využitím frakcionované terapie rentgenovým zářením až přes možnosti využití neinvazivních terapií jako například silikonové náplasti a gé.
Pokud už uvažujte nad jakoukoli metodou odstranění jizev, mějte na paměti, že je nutná dostatečná hydratace správným krémem. Je však velmi důležitý fakt, že jizvu lze začít léčit až po zahojení poranění.
https://zajimavosti24.cz/vodni-filtr-jako-idealni-darek-pro-celou-rodinu/
https://top24.cz/3-tipy-jak-zazarit-na-halloweenske-party/
https://czech24.cz/na-co-myslet-pred-narozenim-vaseho-detatka/